Czas na zabawę w ogrodzie

Wiosną i latem dzieci powinny spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Niestety, wielu współczesnych maluchów niechętnie odchodzi od telewizora czy komputera. Obsługę tabletu mają opanowaną zanim na dobre zaczną mówić. Warto jednak przełamać ten model spędzania wolnego czasu. Pomocne okażą się tu dopasowane do konkretnego dziecka zabawki ogrodowe.

Jak wybierać zabawki ogrodowe?

W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na wiek. I dobrze, ponieważ wyposażenie interesujące przedszkolaka może być niebezpieczne dla jednorocznego czy dwuletniego malucha. Ten ostatni będzie zapewne zachwycony nawet prostą huśtawką, zawieszoną na gałęzi drzewa. Z czasem jego oczekiwania na pewno wzrosną. Niewielka piaskownica przestaje wystarczać, a rodzice zaczynają rozglądać się za zjeżdżalnią, poważniejszą huśtawką, a nawet basenem dla dzieci. Kiedy pociechy są już nieco starsze, rozsądnie zaangażować je do podejmowania wyboru. Domowy budżet raczej nie udźwignie realizacji wszystkich planów małego architekta ogrodu. Wybierane pojedynczo zabawki ogrodowe stanowią natomiast okazję do nauki podejmowania decyzji i cierpliwego czekania na realizację pomysłu. Pod uwagę poza wiekiem i płcią należy brać również zainteresowania konkretnego dziecka. Ogrodowy domek spodoba się większości dziewczynek, ale nie musi być strzałem w dziesiątkę. To samo dotyczy bazy dla chłopców.

Czas odkurzyć zabawki

Zbliżające się wakacje to najlepszy czas, by odkurzyć zmagazynowane w piwnicy czy garażu ogrodowe akcesoria. Dorośli odświeżają meble, dzieci chętnie angażują się w czyszczenie małego basenu czy mycie zakurzonej zjeżdżalni. Zanim będzie można oddać się szaleństwu zabawy, warto wspólnie unieść trud porządków. To doskonała okazja, by pokazać dzieciom znaczenie obowiązków domowych. I nauczyć je, że dzięki włożonej pracy zabawa będzie jeszcze przyjemniejsza i bardziej satysfakcjonująca. Współcześni rodzice nie narzekają na nadmiar wolnego czasu. Ten spędzany wspólnie z dziećmi powinien być przyjemny, ale w miarę możliwości także pouczający. Jeżeli pociechom marzą się jakieś zabawki do ogrodu, można spróbować zrobić je samodzielnie. W ten sposób ogranicza się wydatki, a rodzinie zapewnia wiele pozytywnych emocji. Wspólnymi siłami na pewno uda się zbudować piaskownicę, huśtawkę czy prosty tor przeszkód. Pamiętając, że zabawki dla dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne, a zatem:

  • solidnie wykonane,
  • pozbawione ostrych krawędzi i wystających elementów,
  • pomalowane farbami najwyższej jakości.